Jdi na obsah Jdi na menu
 


14 let mladé moudrosti

25. 8. 2015

Polsko, rok 1943 v židovské rodině, malá Rut si zapisuje do deníku všechny své radosti i starosti. Přemýšlí o posmrtném životě a podobných záhadných věcech, dospívání a křehkosti bytí. Ve svém deníku líčí obyčejné starosti s kamarádkami, ale též si uvědomuje, že je s délkou války stále lhostejnější ke krutostem páchaným nacisty. "Na vlastní oči jsem viděla, jak voják vyrval matce z rukou několikaměsíční nemluvně a hlavičkou mu plnou silou praštil o sloup osvětlení. Mozek se rozstříknul po dřevě, matka začala šílet..."

 


Musím přiznat, že jen málo knih mě ovlivnilo tak, jako Rutčin deník a její úvahy. Zvlášť kladně hodnotím část knihy nazvanou Fragmenty, která chronologicky nezapadá do konceptu deníku, střípky jsou snivé popisy nádechu svobody, kterou v sobě dívka nalezla, přestože byla vězněná a věděla, že se už blíží "...konec... kdy to přijde?".

 

Deník: leden-duben 1943

http://www.databazeknih.cz/knihy/denik-leden-duben-1943-33294

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dnes bez smajlíka

Enžl, 26. 8. 2015 23:47

Neb smajlíci se k takovému tématu nehodí. Kniha mi nepřišla až tak propracovaná jako Deník Anny Frankové (však jsou tu stále spory, psala-li jej opravdu ona), a možná proto na mne působila ještě více realistickým dojmem a vyvolávala pocit marnosti. Hodně silná, byť útlá knížečka.

Re: Dnes bez smajlíka

Lenka, 27. 8. 2015 9:13

Krasne jste to vystihnul!