Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kraď jako umělec

5. 9. 2015

Už jsou to asi tři roky, co jsem se procházela knihkupectvím a hledala něco, co by mě podpořilo v tvůrčí práci, protože jsem visela kdesi ve vzduchoprázdnu. Svět umění byl (a je) šílený, máte-li dobré jméno, můžete vystavit třeba prázdné obaly od cédéček, o ně opřít kus klacku, nechat na vernisáži promluvit někoho, kdo už také něco znamená... zatímco já se, sakra práce, tentím s kreténskýma oválama, abych správně nakreslila pitomou skleničku.

Teď ale zpátky do onoho knihkupectví. Zahlídla jsem krásnou černou knížku milého čtvercového formátu s nápisem "Kraď jako umělec". Ten název ve mně vyvolal rozporuplné pocity, poněvadž jsem toužila být umělcem, ale zároveň jsem věděla, že svět umění rozhodně není čistý, jak jsem se dříve domnívala. O tom však asi napíšu zvláštní článek...

 

První rande

Mám ji doma! Kniha mě zaujala svým zpracováním, zábavností a designem. Její krása tkví v jednoduchosti, takže se rozhodně nebudete prokousávat miliony nudnejch stránek, abyste se dozvěděli jeden jedinej fakt. Text je jasný, bez zbytečného "okecávání". Navíc jej oživují citáty známých i méně známých umělců, potom autorské nákresy, vtipně proškrtané magazínové články a výstižné fotografie. Už tento samotnej fakt vás doslova nakopne k vlastní tvorbě.

 

Druhé rande

Celá kniha se skládá z deseti kapitol, jakéhosi uměleckého desatera, které vám ráda popíšu. 160 čtivých stránek si stihnete vychutnat během jednoho odpoledne:

1) kraď jako umělec

2) nečekej s prací na to, až zjistíš, kým jsi

3) napiš knihu, kterou bys chtěl sám číst

4) pracuj rukama

5) vedlejší projekty a koníčky jsou důležité

6) tajemství: odváděj dobrou práci a děl se o ni s ostatními

7) nezáleží na tom, kde žiješ

8) nebuď svině (svět je malý)

9) nesnaž se být cool. Cesta k úspěchu je roubena nudou

10) tvorba je škrtání

 

...a žili spolu šťastně...

"Není nic nového pod sluncem." Každé nové dílo je jen mix všeho, co v životě autor pochytil. Znovuobjevení, úpravy, skládání. Zjistíte podstatu uměleckého myšlení, tedy myšlení náruživého sběratele. Myslím, že jsem se zamilovala... jediná věc, kterou bych knize vytkla, je vazba. Listy rády vypadávají. Ale na tom nakonec nesejde. :)

 

Kraď jako umělec

Austin Kleon

nakl. Jan Melvil

http://www.databazeknih.cz/knihy/krad-jako-umelec-138173


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krademe všichni :-)

Enžl, 8. 9. 2015 11:35

Hezký den, Lenko :-) Ano, už v Bibli se píše "Nihil novi sub sole", tedy, že vše tu už bylo, a ostatní jsou jen opisy, předělávky, záleží jenom, jak se na to kdo podívá... Ano i ne. Zůstaneme-li u psaní, o čem se píše, co inspiruje? Silný prožitek - a, přestože jsou to prožitky opakované (láska, smrt...), osobní vklad je právě to "jiné", co může dát dílu, přijde-li v pravý čas, punc originality. Jako asi nejznámější příklad v poslední době může sloužit nepřiznané přepsání tetralogie Stmívání - a je tu, pro dospělé, 50 odstínů šedi.
Ale zpět k článku - knížku si zkusím někde sehnat a přečíst. Byť mám teď takovou "tvůrčí pauzu", mám dojem, že se mi bude hodit. Třeba se konečně probudím a přijdu s nějakým přelomovým, kultovním, naprosto originálním dílem, neboť, jak pravil Platón, inspirovaný Herakleitem z Efesu: "Panta rhei"... :-)

Re: Krademe všichni :-)

Lenka, 8. 9. 2015 15:42

Pravdu dite, Enzle :-)
Knihu urcite prectete, je velmi motivacni.