Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mantily, sváteční šaty

8. 8. 2017

Mantila je krajkový závoj, který se nosí přes hlavu a ramena. O jeho obecné historii se rozepíšu jen krátce. Mantily se začaly nosit ve Španělsku ke konci šestnáctého století. Ženy si je velice oblíbily. Mantily se lišily barvou i materiálem, ze kterého byly vyrobeny. Okraje mohly být obšity výšivkami, v zimě se nosívaly mantily široké s kožešinovým okrajem. Ke konci devatenáctého století, po smrti propagátorky mantil, královny Isabely II. Španělské, zájem lidu o ně docela opadl.

 

img_20170808_004236.jpgAle co dnes a tady?

 

Mantilu nosívaly ženy při audienci u papeže – a nosívají ji většinou dodnes. Jen málo žen se dnes zahaluje při vstupu do kostela. A proč jsou zahalené jeptišky? Kde se vzala tato tradice?


 

Vychází z Nového zákona, přesněji z prvního listu Korintským 11, 3-7:

 

Rád bych, abyste si uvědomili, že hlavou každého muže je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista je Bůh. Každý muž, který se modlí nebo prorocky mluví s pokrytou hlavou, zneuctívá toho, kdo je mu hlavou, a každá žena, která se modlí nebo prorocky mluví s nezahalenou hlavou, zneuctívá toho, kdo je jí hlavou; je to jedno a totéž, jako kdyby byla ostříhaná.
Jestliže si žena nezahaluje hlavu, ať se už také ostříhá. Je-li však pro ženu potupné dát se ostříhat nebo oholit, ať se zahaluje.“

 

Kolem tohoto úryvku z Nového zákona se vede mnoho diskuzí. Ortodoxní křesťané jej považují za závazný, ostatní se domnívají, že se jedná o „krocení“ příliš rozjařeného korintského sboru prvních křesťanů, a tudíž jej prý nemusíme brát doslovně, neboť byl poplatný své době. Je tedy rozhodnutí pouze a jen na nás?

 

Je jasné, že se do kostela chodí ve slušném oblečení. Domnívám se však, že nošení mantily není pouze dodržováním jakéhosi pradávného příkazu, ale také znamením pokory a cudnosti. A v neposlední řadě vám pomůže vcítit se do sváteční atmosféry při mši, neboť je zdobná a něžná, jako sama Boží milost.

 

Jak těžko se však v ČR mantilky shání! Znám jen jedno místo, kde si ji můžete zakoupit, a tím je tato stránka na facebooku. Slečna je šije vlastnoručně a vůbec nejsou drahé. Jednu jsem si od ní už objednala… J Jaký je váš názor na mantily?

 

 

Zdroje:

  • Bible
  • http://www.vira.cz/otazky/Zahalovani-zen-v-krestanstvi.html
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Mantilla
  • https://www.shekel.cz/35114/o-zahalovani
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář