Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vždycky se ty dveře zavíraly

20. 9. 2015

Stojím v rodném domě Josefa Hoffmanna, vnímám vůni budovy, později překračuju práh do místnosti, ve které se prodávají vstupenky, pohlednice, knížky a nejrůznější suvenýry... uznávám, stalo se tak již před pár lety, ale já si ten moment pamatuju živě, protože tak silný pocit jistoty, se kterou jsem zamířila k jednomu z regálů pro jednu jedinou knihu z toho ohromného množství, které by dokázalo živit mou duši nejméně pět dalších životů... kdo mě jen naváděl?

 

Kdyby bylo více času, posadila bych se v puntíkatém pokoji a v transu navozeném už samotným vzorem na bílých zdích bych se děsně ráda smířila s vesmírem a navždy upadla v nirvanu. Čas nezbýval, přesto jsem tu nirvanu v každé básni alespoň zahlédla – ano, takto je možné popsat význam slova „umění“, ale o tom se rozepíšu někdy jindy.

 

Ty dveře se vždycky zavíraly, co se tedy stalo, že se ani nehnou? Nejraději bych napsala, že tu knížku „prostě žeru“, ale vím, že bych měla psát slovy na úrovni. Poezie je v současnosti jak – ehm – naděláno, píše se o kráse růží, vrstvách prachu i luně na chladné obloze (což je vpravdě děsivé už samo o sobě), ale Petr Hruška není žádným samozvaným rádoby básníkem, on totiž popisuje obyčejné události, situace a zátiší tak, že vy sami „zahlédnete“. Neservíruje vám předžvýkaný fastfood, ale dezert připomínající čokoládové fondue s hromadou ovoce, jen si nabídněte, vyberte si třeba tu malinu, do it yourself! Potřebné prostředky máte, stačí si vychutnat každé sousto... a už víte, co jsem měla na mysli:

 

DVEŘE

Vždycky se ty dveře zavíraly, samy od sebe, léta letoucí, s pomalým chvatem.

Teď se ani nehnou.

Před nimi žena zvedá provinile velkou spodní košili, která v noci spadla ze šňůry. Muž se dívá na ženu s touto košilí. Asi vítr. Někdy v noci.

Oba by chtěli vědět kdy, kdy přesně se to stalo, oba by chtěli být v té chvíli.

 

Petr Hruška

Vždycky se ty dveře zavíraly

nakl. Host

2002

http://www.databazeknih.cz/knihy/vzdycky-se-ty-dvere-zaviraly-11538

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář