Jdi na obsah Jdi na menu
 


XMind, král myšlenkových map

28. 8. 2017

Mezi tzv. lifehacks, které jsou obzvláště geniální a snadné, patří jistě myšlenkové mapy. Mnozí z vás je už znají ze školy, kdo ne, tomu se je pokusím krátce popsat.

 

Myšlenkové mapy slouží nejen ke srovnání vlastních myšlenek, ale také k plánování a ke kreativnímu řešení různých problémů. Co je středem mapy? Pro názornou ukázku zvolíme třeba "aktuální starosti". Jaké starosti mám? Se školou, se zdravím, s úklidem. Co přesně mě trápí ohledně školy? Nedodělané úkoly, referáty, potřebná potvrzení o studiu... a ohledně zdraví? Potřeba nového receptu, nutnost objednat se na preventivní kontrolu - a to k praktickému lékaři a k zubaři.

 

Mohli bychom vše rozvíjet snad až do nekonečna, avšak ideální je včas zachytit podstaty problémů a navrhnout k nim řešení. Mám starosti ohledně školy? Potřebuju potvrzení o studiu? Mohu si tedy rovnou zaznamenat do diáře na pondělní ráno, abych o něj ve škole požádala. Není nic lepšího, než si ujasnit všechny své problémy a starosti a hned také navrhnout jejich řešení. K záznamu zjištěných, objevených řešení doporučuju využít buď přímo svého diáře, nebo to-do listu.

 

aktualni-starosti.png

 

A jak myšlenkovou mapu vypracovat? Jistě, můžete zkusit tužku a papír. Pokud však chcete rychlé a přehledné zpracování, doporučuju vám program XMind. Je ke stažení pro Windows, Linux a Mac. Zatím jsem nenašla lepší program, než je právě tento. Navíc základní verze je zdarma. A ta vám plně postačí. Jakmile si zvyknete na pár klávesových zkratek...:

  • enter: potvrzení zadaného textu; další okýnko stejné úrovně
  • tabulátor: okýnko další úrovně odvíjející se ze stávajícího
  • šipky: snadný výběr z hotových oken

Hotovou mapu můžete prostě jen uložit, ale také vytisknout nebo exportovat do obrázku, ...

 

Odkazy:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář