Jdi na obsah Jdi na menu
 


MR vyšetření tenkého střeva

2. 8. 2017

Popíšu Vám svou osobní zkušenost a své vlastní tipy, ale přednostně se samozřejmě ptejte lékaře!

 

Co to je?

 

MR je zkratka slov magnetická rezonance. Je to skvělá zobrazovací metoda pro tkáně. Toto vyšetření se na rozdíl od CT obejde bez rentgenového záření a zatím nebyly popsány žádné vedlejší účinky na lidský organismus.

 

Jedinou kontraindikací jsou kovové implantáty v těle: spony, kardiostimulátory, neurostimulátory apod. Při vyšetření se totiž nacházíte ve velice silném magnetickém poli a následky by mohly být fatální. Dalším problémem by mohla být pacientova klaustrofobie.

 

Při MR enterografii se vyšetřuje tenké střevo, které je jinak velice obtížně vyšetřitelné. Při kolonoskopii ani gastroskopii se do něj lékař úplně nedostane, ani ultrazvukové vyšetření není zrovna přesné a snadné a jeho provedení vyžaduje velice zkušeného lékaře, přesto však bývají ultrazvuková vyšetření nedostatečná.

 

Příprava doma

 

Den před vyšetřením úplně lačnit, v den vyšetření od půlnoci už ani nepít a nekouřit.

 

Večer před vyšetřením budete muset s velikou pravděpodobností vypít projímadlo a na něj dostatek vody. Doporučuju si WC co nejútulněji a užitečně zabydlet: dostatek pití a toaletního papíru, lahvička projímadla, vlhčené ubrousky, mastička na konečník (např. Faktu), pro jistotu lavor, kdyby se vám náhodou udělalo nevolno… a v neposlední řadě nějaké čtení, nebo tablet. Sledování videí dokáže skvěle odvést pozornost od nepříjemných pocitů.

 

Před vyšetřením

 

Před vyšetřením dostanete k vypití kontrastní látku, obvykle to bývají cca dva litry, ale to se může lišit dle vaší tělesné konstituce. Na vypití budete mít stanovený časový limit cca 45 minut až jednu hodinu. Dostanete k vyplnění dotazník ohledně případných kontraindikací a k podepsání informovaný souhlas. Je možné, že budete muset navštívit toaletu, takže si raději předem zjistěte, kde se nachází a zda jsou potřeba klíče.

 

Potom vás sestřička pozve do šatny, kde se budete muset svléci ze všeho, co má na sobě kovové součástky – zipy, spony, ozdoby apod. To znamená, že dámy odloží i podprsenku. Pokud se dáma stydí, nebo je zimomřivá, doporučuju obléci si pod tričko obyčejnou košilku bez přezek, nebo se do ní na místě převléci. Už doma se rozmyslete, co si oblečete a šperky si pro jednou neberte, ať s nimi nemáte zbytečné starosti.

 

Ze šatny vás položí na lehátko, a sestřička vám do žíly zavede kanylu. Přes tu hned podá lék na zklidnění peristaltiky (pohybu střev), aby v nich kontrastní látka vydržela přes celé vyšetření a vy se nepo… J Můžete v puse ucítit zvláštní pachuť, může se vám také trošku motat hlava, ale to se nestává pokaždé. Potom dostanete špunty do uší, nebo sluchátka, neboť vyšetření magnetickou rezonancí je velice hlučné.

 

Vyšetření

 

Přejdete do místnosti s MR a dostanete pokyny, jak se na lehátko správně uložit. Častá je poloha na břiše s rukama nataženýma dopředu. Dostanete do ruky balónek, který zmáčknete pouze v případě nejvyšší nouze! Sestřička přes vás položí upevňovací destičky, abyste se co nejméně hýbali a nakonec vás zakryje, aby vám nebyla zima. Při vyšetření totiž zajedete do tunelu, takže je tam vháněn vzduch, aby se vám dobře dýchalo.

 

Skrze repráčky, nebo sluchátka, budete dostávat při pokyny jako: „nadechnout se a nedýchat; dýchejte si“ atd. Vyšetření trvá od patnácti minut až do cca půl hodiny, záleží i na vaší spolupráci. Během vyšetření vydává rezonance zvláštní zvuky jako ťukání a hučení. To je naprosto normální.

 

Doporučuju zavřít oči a myslet na něco hezkého, co vás uklidňuje. Zvlášť během zadržování dechu. Vyšetření vám tak rychleji uteče. Během vyšetření vám sestřička může do kanyly přidat znovu trochu léku na zpomalení peristaltiky.

 

Po vyšetření vás ze všeho vyprostí, sestřička vyndá kanylu a tím to pro vás všechno končí. Výsledky se v drtivé většině nedozvíte hned, protože se nad snímky často schází více lékařů, aby je správně posoudili. Zeptejte se sestřičky, ale trvá to přibližně týden.

 

A můžete si konečně zajít do kantýny na něco dobrého.

 

Důležité doporučení: po vyšetření můžete dostat průjem – kontrastní látka. Proto raději jeďte co nejdříve domů a držte se v blízkosti toalety.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář