Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strava v nouzi nejvyšší

24. 4. 2017

Samozřejmě se řiďte tím, co vám doporučí lékař, máte-li nějaké potíže.

 

Zde se rozepíšu o svých tipech pro dny, týdny i měsíce, kdy je např. Crohn nebo ulcerózní kolitida jaksi nepokojná a poslední, na co chcete myslet, je jídlo.

 

Nouzí nejvyšší se rozumí neustávající nauzea a zvracení, průjem, nebo dokonce všechno dohromady, kdy už by člověk nejraději odešel z tohoto světa na věčnost. Pokud se neodhodláte k lékaři, nebo pokud vás pustí do domácího ošetřování, předpokládám, že nemáte zavedenou nasogastrickou sondu nebo dokonce výživu přímo do žíly (což je kravská velikost infuze bílé jako poleva na perníčky).

 

Předně, hrozí-li vám dehydratace, nebo trpíte zvlášť silnými bolestmi, krvácením, nebo jinými potížemi, valte k lékaři okamžitě, nebo aspoň zavolejte na pohotovost a poraďte se!

 

Pokud vše ale zvládáte sami, osvědčil se mi hořký černý čaj pitý po maličkých doušcích, střídaný s nějakou minerálkou (kvůli iontům). Rehydratační nápoje jsou pro borce, kterým já nejsem, ale zkuste i je! Jakmile do sebe dostanete nějaké tekutiny a dokonce je v sobě udržíte, máte napůl vyhráno.

 

S jídlem je dobré čekat, než s jistotou udržíte vypité tekutiny. Pro začátek jsou skvělé nutridrinky, nebo jiné druhy enterální výživy, která se dá zakoupit v lékárnách. Jedná se o vcelku chutné nápoje, jsou ale syté a proto je popíjejte pomaličku, aby se vám neudělalo nevolno z "přejedení".

 

Dále nejspíš budete potřebovat nějakou energii, kterou můžete doplnit hroznovým cukrem, jako např. Glukopurem, který se dá sehnat v potravinách i v lékárnách. Ten si přimíchejte do čaje místo obyčejného cukru, jedná se totiž o rychlý zdroj energie a pomůže vám z té nejhorší schvácenosti.

 

Máte už opravdový hlad? Dejte si dětské piškoty, později přidejte dětskou ovocnou přesnídávku a doporučuju z vlastní zkušenosti i dětské masozeleninové příkrmy. Nenechte se odradit cenou ani konzistencí, chutnají kupodivu dost dobře (klidně si je trochu dosolte). Jsou dobře stravitelné, vždyť jsou pro ty nejmenší!

 

Jakmile zvládáte pití i jídlo, jste na velice dobré cestě. Což však nebrání další konzultaci s lékařem a případně dalším vyšetřením a medikaci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář